KVC Oranje-sv Eikenderveld gestaakt. Wat nu?

Om te beginnen, ondergetekende is lid van KVC Oranje. Die club gaat hem al ruim 20 jaar aan het hart. Het zal dan ongetwijfeld ook zo zijn dat hij niet helemaal objectief is. Maar goed, laten we ter zake komen.
De wedstrijd KVC Oranje tegen sv Eikenderveld werd , aldus referee Henk Heuts na afloop, in minuut 93 definitief gestaakt, omdat de stoppen bij de bezoekers doorsloegen.
Het begon allemaal leuk en aardig. Job Moling stuurde ploeggenoot Sybe Nijdam na een schitterende individuele actie op links de diepte in. Nijdam leverde een perfecte voorzet af die bij de tweede paal door Chris Frauenrath via de vingertoppen van gastenkeeper Dennis Habets tegen het net werd gewerkt: 1-0.
KVC Oranje, dat moest winnen om directe degradatie te ontlopen, leek op rozen te zitten. Eikenderveld had genoeg aan een gelijkspel om niet direct te degraderen. Die ploeg werd, naarmate de wedstrijd vorderde, sterker. De bal ging gemakkelijk rond bij de bezoekers, die over heel veel individuele kwaliteit bleken te beschikken. KVC Oranje moest, voor een deel gewild, maar zeker ook ongewild, achteruit. Echt doelgevaar leverde het ontstane overwicht van de bezoekers in eerste instantie nauwelijks op, maar je voelde aan dat het ergens tot succes moest gaan leiden. Dat gebeurde ook. Niet ver voor het rustsignaal van scheidsrechter Henk Heuts viel de gelijkmaker. Faycal Pijou tekende ervoor: 1-1.
Na de hervatting veranderde in eerste instantie weinig aan het spelbeeld. KVC Oranje had het nog steeds moeilijk. Dat veranderde na een uur voetballen. Job Moling mocht op links een hoekschop nemen. Hij draaide de bal met zijn rechter richting de veste van doelman Dennis Habets. Het hoofd van de ongelukkige Junayd Elkhadir stelde de keeper bij de eerste paal voor een onmogelijke opgave. Een eigen doelpunt en de 2-1 voor KVC Oranje waren een feit.
Vanaf dat moment begon het mis te gaan. Scheidsrechter Henk Heuts, die heel goed wist welke belangen er op het spel stonden, werd in de ogen van de bezoekers meer en meer de gebeten hond. Een aantal gele kaarten werd uitgedeeld, onder meer aan Hamza Sadiki. Amper een tweetal minuten nadat die speler de gele prent had ontvangen, maakte KVC-er Niels Lanckohr een overtreding op hem. Scheidsrechter Henk Heuts kende terecht een vrije trap toe aan Eikenderveld, maar Sadiki gooide de bal zichtbaar boos tegen de weglopende Lanckohr aan. Gevolg: een tweede gele kaart en dus rood voor de speler van de bezoekers.
De frustraties namen verder toe, ondanks het feit dat grensrechter Theo Habets, tevens teammanager en voorzitter van de club, voortdurend probeerde zijn mannen tot kalmte te manen. Halverwege het tweede bedrijf was de scheidsrechter het commentaar beu en staakte het duel tijdelijk.
Toen de wedstrijd weer hervat kon worden bleek van het numerieke overwicht dat in het voordeel van KVC Oranje was ontstaan in eerste instantie weinig. De bezoekers waren -kon natuurlijk ook niet anders- de aanvallende ploeg en KVC Oranje ging -nu meer gewild dan ongewild- achteruit. Wel ontstond ook veel ruimte om te counteren. Dat leverde ook een drietal (grote) kansen op, maar onder meer Mel Angerer en Chris Frauenrath hadden het vizier niet op scherp staan. Aan de andere kant zorgde KVC-keeper Lars van der Weide voor hartproblemen bij de eigen aanhang door de bal aan de rand van de eigen zestien te verspelen. Hij maakte het onnodig ontstane doelgevaar vervolgens zelf onschadelijk door de inzet van gastenspits Mo Seddiq met zijn linker voet onschadelijk te maken.
Het was en bleef uitermate spannend. Niets mis mee, hoort bij voetbal en als liefhebber smul je ervan. Maar aan die spanning kwam op een zeer vervelende manier een einde. Zoals gezegd, bij sv Eikenderveld namen de frustraties toe. Na 93 minuten speeltijd -arbiter Henk Heuts vertelde na afloop dat dat nog twee minuten te spelen waren- werd een inworp aan KVC Oranje toegekend. Een speler van Eikenderveld was boos en schoot de bal hard tegen de boarding naast de dug-out van de thuisclub.
Vervolgens ontstond een tumult waarbij veel klappen werden uitgedeeld. Henk Heuts staakte het duel even later definitief. Dagblad De Limburger kopte zoān twee uur na de wedstrijd onder meer: ,,Massale vechtpartij bij amateurduel tussen KVC Oranje en Eikenderveld na racistische opmerkingen uit het publiek.ā Hieruit zou je kunnen lezen dat het staken van de wedstrijd ligt aan het gedrag van het publiek.
Als er opmerkingen van buiten de afrastering zijn gemaakt dan is het aan het bestuur van KVC Oranje om daar, voor zover mogelijk, iets mee te doen. Voor zover mogelijk omdat je als bestuur aan idioten langs de lijn -en die vind je overal, dus ook bij deze club- weinig kunt doen. Tegen mensen waar je grip op heb kun je -en moet je- wƩl iets doen.
Maar ook: de woorden die vanuit het publiek zijn gebezigd, wel of niet racistisch van aard, rechtvaardigen op geen enkele manier de uit frustratie ontstane oververhitte reacties en de slagen die vervolgens werden uitgedeeld. Slagen waarbij de inmiddels gewisselde KVC-er Job Moling, die de boel nota bene probeerde te sussen, -aldus ook de krant- tegen de vlakte werd geslagen en waarbij verder -zo vertelde hij na afloop- scheidsrechter Henk Heuts werd geraakt.
Spelers en technische staf van KVC Oranje zijn absoluut niet debet aan het staken van deze wedstrijd. De oorzaak daarvan moet elders worden gezocht. Het is aan de KNVB om te beslissen. Wijsheid is daarbij geboden. Laten we hopen dat die beslissing goed uitvalt voor de goedwillenden -en dat er zijn er heel veel, de overgrote meerderheid- onder de diverse betrokkenen. Temeer ook omdat de belangen, ook al gaat het over amateurvoetbal op relatief laag niveau, groot zijn.
Tekst Werner Nijssen (met een hart voor KVC Oranje)
Fotoās Peter Trompetter
Je moet ingelogd zijn om een reactie te plaatsen.