Koninklijke Onderscheiding voor Jos Heijltjes
Jos Heijltjes © Peter Trompetter Fotografie
Verrassing in theater PLT
Vrijdagavond rond 23.00 uur voltrok zich in het uitverkochte theater PLT in Kerkrade een bijzonder moment. Na het slotapplaus van de première van Nuuks nuits óp de Nuisjtroas werd Landgravenaar Jos Heijltjes – geboren in Kerkrade – verrast met een koninklijke onderscheiding. Namens Zijne Majesteit de Koning reikte burgemeester Richard de Boer van Landgraaf de onderscheiding uit, onder toeziend oog van wethouder Freed Janssen en burgemeester Petra Dassen-Housen van Kerkrade. Het warme applaus van het publiek sprak boekdelen: hier stond iemand die zijn sporen ruimschoots had verdiend.
Decennialange inzet voor cultuur en dialect
Het Kerkraads dialect loopt als een rode draad door het leven en werk van Jos, hoewel hij zelf in Landgraaf woont. Sinds begin jaren ’70 is hij onmisbaar in het culturele en maatschappelijke leven van de regio. Hij was bestuurslid van de 1ste Kirchröadsjer Herresitzungsverain, voorzitter van een universiteitskoor, en werkte jarenlang als vrijwilliger en arts bij onder meer het Rode Kruis, de EHBO-vereniging en de Lourdesbedevaart van het bisdom Aken. Daarnaast is hij redactielid en schrijver van talloze teksten en liederen voor Vasteloavendstsiedónk Kerkrade, secretaris van het Diaklekverain Kirchrőadsjer Plat, en al vijftig jaar spelend lid van Toneelvereniging Excelsior Kerkrade. Ook presenteert hij de Aierzietsoeng als Opper Ai en is hij huisfotograaf en videograaf, met een groot aantal dialectvertalingen op zijn naam.
Eerdere erkenning: de Joode Sjteer
Niet voor het eerst werd Jos geëerd voor zijn tomeloze inzet. Op 21 november 2015 ontving hij al de Joode Sjteer van de Vasteloavends Verain Kirchroa-West, een onderscheiding die zijn jarenlange betrokkenheid bij het verenigingsleven markeerde. De recente koninklijke onderscheiding is een volgende erkenning voor zijn onophoudelijke inzet voor cultuur, taal en gemeenschap.
Een inspiratie voor toekomstige generaties
Met zijn decennialange inzet voor cultuur, dialect, muziek en zorg is Jos Heijltjes een pijler van de lokale gemeenschap. En terwijl hij de versierselen van de koning omgehangen kreeg, was duidelijk dat zijn werk nog lang niet voorbij is — zijn enthousiasme en energie blijven onverminderd, klaar om nieuwe generaties te inspireren en het dialect en de cultuur van Kerkrade levend te houden.
Je moet ingelogd zijn om een reactie te plaatsen.