Fotostudio Carreno Peter Trompetter Only by Kamilla Kay Fotografie
12 mei 2026
DSCF3572-archieffoto 2025

Komende donderdag 14 mei staat dit jaar 2026 ook te boek als Hemelvaartsdag. Niet alleen als zijnde een vrije dag in de trant van een zondag, maar ook een dag met veel activiteiten van welke aard dan ook. In Heerlerheide vindt dan op sportpark Pronsebroek Hei Gindelweg  (thuishaven van RKSV Groene Ster) onder auspiciën en organisatie van de Kon. Schutterij St Sebastiaan, traditiegetrouw het jaarlijkse  koningsvogelschieten plaats. Genoemd schuttersevenement zal, ondanks dat op dit moment het weerbeeld minder gunstig is, niettemin op redelijk goed weer wordt gehoopt zodat het toch een spannende en aangename schutterij dag zal worden. Natuurlijk is iedereen welkom op deze gezellige dag om te genieten van de schutterstraditie. Vanaf 14:00 uur staat alles klaar voor een gezellige middag vol spanning etc. Denk aan een lekker drankje, smakelijke BBQ en fijne muziek.

 

Evenals voorgaande jaren komen rond de klok van 11.30 uur de schutters samen in clublokaal d’r Bo Natuurlijk is iedereen welkom op deze gezellige dag om te genieten van de schutterstraditie. Vanaf 14:00 uur staat alles klaar voor een gezellige middag vol spanning, plezier en ontmoeting. Denk aan een lekker drankje, smakelijke BBQ en fijne muziek.

k, zoals bekend gelegen aan de Bokstraat. Vervolgens is het een vaststaand gegeven dat de schutterij zich opstelt om aansluitend de koning van het voorafgaande jaar (2025) op te halen en te begeleiden naar de vogelstang op sportpark Pronsebroek. Eigenlijk nog enigszins duidelijk in het geheugen werd in 2025 genoten van Marie-José Van Cleef. Zij haalde immers met het gerichte 83e schot de vogel naar beneden, Daarmede werd zij de 159e koning van schutterij. St. Sebastiaan Heerlerheide. Overigens hebben de schuttersbonden een nieuwe benaming ingevoerd voor de vrouwelijke koning, die zelf de vogel afgeschoten heeft. Bij eenzelfde situatie zal nu dus namelijk officieel de benaming “schutterskoningin” gebezigd worden. De bonden hebben dit speciaal  bedacht om verschil te maken met de koningin bij de schutterij die als partner van de koning optreedt.

 

Marie-José Van Cleef heeft het afgelopen seizoen als schutterskoningin deelgenomen aan de schuttersfeesten in een gala-kleed met daarop de meer dan 150 jaar oude zilveren vogel van de schutterij. Met Hemelvaartsdag zal Marie-José echter in haar marketentster uniform en uiteraard voorzien van het complete koningszilver mee marcheren naar de vogelstang (naast de tribune van Groene Ster Hei-Grindelweg). Hier zal rond 14:00 uur de schutterij arriveren op het schietterrein en na een openingsgebed door pastoor Janssen zal het schieten ook meteen beginnen. Ook dit jaar heeft generaal Paul Hazen van Kon. Schutterij St Sebastiaan Heerlerheide zorg gedragen voor de vervaardiging van de drie naar beneden te halen houten vogels. Dank zij de creativiteit van Paul Hazen lukte het hem om weer prachtige vogels te maken en dientengevolge zijn ze dan ook  echte blikvangers geworden.

 

Als eerste zijn de schutters van de schutterij aan de beurt om te bepalen wie de nieuwe koning van 2026 zal worden. Openingsschoten zullen tevens gelost worden door de koning 2025, c.q. schutterskoningin Marie-José Van Cleef, pastoor Janssen en door beschermheer Karel Pelzer. Daarna kan de strijd tussen de schutters losbasten. Nadat de nieuwe koning of koningin, dank zij het neerhalen van de grote vogel, bekend is zal meteen een kleinere vogel opgesteld worden, waarop het Erebestuur de schietkunsten mag laten zien. Daarna wordt andermaal een nieuwe kleinere vogel opgesteld, waarop burgers (niet-leden) mogen proberen om burgerkoning 2026 te worden. Om te kunnen deelnemen aan het burgerschieten is een geldig identificatiebewijs noodzakelijk en verplicht.

 

Blikvanger 3 vogels: Paul Hazen St. Sebastiaan

 

Redactie ParkstadActueel: tekst en 2 archieffoto’s hfd/eind redacteur Callie Steijaert

 

 

About The Author