Fotostudio Carreno Peter Trompetter Only by Kamilla Kay Fotografie
6 mei 2026
DSC_3465

Donderdagavond 7 augustus klonk er ongewoon veel lawaai bij het station in Heerlen. Klokken, potten, fluitjes en megafoons vulden het Spoorplein, waar tientallen mensen zich verzamelden voor een lawaaidemonstratie. De actie was gericht tegen het aanhoudende geweld in Gaza en de rol van de Nederlandse overheid daarin.

Rond 18:00 uur begon de protestactie op het Spoorplein, bij de ingang van het Maankwartier. Demonstranten kwamen samen met spandoeken, protestborden en alles wat geluid kon maken. De boodschap was luid en duidelijk: stop met de wapenexport naar Israël en verbreek economische banden zolang de humanitaire situatie in Gaza blijft verslechteren.

De demonstratie maakt deel uit van een groeiende reeks soortgelijke protesten in steden door heel Nederland. In Heerlen was het protest georganiseerd door betrokken burgers, met steun van onder andere Extinction Rebellion, HeerlenMondiaal en verschillende politieke partijen zoals SP, Partij voor de Dieren, GroenLinks, D66 en PvdA.

De deelnemers spraken zich uit tegen het “wegkijken” van de Nederlandse overheid. “We kunnen niet blijven zwijgen terwijl een volk wordt uitgehongerd,” riep een van de sprekers. Er werden toespraken gehouden, en het lawaai werd symbolisch ingezet om de stilte rondom het lijden in Gaza te doorbreken Passanten bij het station bleven nieuwsgierig staan kijken of haakten zelfs aan. Er heerste een vastberaden maar vreedzame sfeer.

De mens lijkt helaas niet te leren van haar geschiedenis. Vandaag de dag in 2025 gaan oorlogen en het schenden van mensenrechten maar door alsof men niets heeft geleerd en alsof het ook niets uitmaakt. Voor veel mensen is het al normaal. Het is maar een nieuwsbericht en een ver van mijn bed show. Dat ze eerst hier maar de problemen oplossen, hoor je vele roepen. Niet beseffende dat een betere wereld bij jezelf begint. Hoe ga jij om met empathie naar je medemens? Hoe kijk jij naar de wereld en alles om je heen? De meeste mensen hier gaan naar hun werk, doen hun verplichtingen,  sociale uitjes, betalen de rekeningen en kijken niet verder dan hun eigen bubbel. Veel mensen gaan pas nadenken wanneer tragedie hunzelf overkomt. Het zal je kind maar zijn. Gelukkig zijn er ook nog mensen die wel verder kijken en zien hoe gruwelijk deze oorlogen echt zijn. Zoals de demonstranten vandaag in Heerlen en in de rest van het land. De vraag is: of het echt zin heeft deze protesten en of de machthebbers daar naar luisteren? Wat wel altijd zin heeft is het laten zien van eensgezindheid en liefde. En dat is precies wat zij hier deden in Heerlen.

Volgende week is er weer een lawaai- protest.

Tekst en foto’s: Lidia Carreno Photography

About The Author