Fotostudio Carreno Peter Trompetter Only by Kamilla Kay Fotografie
2 mei 2026
Volledig arbeidsongeschikten krijgen hulp van UWV bij het vinden van werk

Ruim een derde van de volledig arbeidsongeschikten die deelnamen aan een proef van het UWV is er toch in geslaagd werk te vinden. De deelnemers kregen begeleiding bij het zoeken naar een baan. De vraag naar deze ondersteuning blijkt groter dan vooraf werd verwacht.

Volgens minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie) laat het experiment zien dat ook mensen die volledig zijn afgekeurd kansen hebben op de arbeidsmarkt. “Iedereen heeft talent en kan meedoen. Dit experiment maakt duidelijk dat we deze groep niet moeten afschrijven,” aldus de minister.

Proef met re-integratie

Sinds 2022 biedt het UWV, met toestemming van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, ondersteuning aan mensen met een Wajong- of IVA-uitkering. In totaal kregen ongeveer 4.000 mensen, die als volledig en duurzaam arbeidsongeschikt zijn beoordeeld, begeleiding richting werk.

Het UWV heeft officieel geen wettelijke taak om deze groep te ondersteunen bij re-integratie. Toch bleek uit gesprekken met cliënten dat hier wel behoefte aan is, waarop de proef werd gestart.

Resultaten en aandachtspunten

Van de deelnemers vond ruim een derde werk. Dat is opvallend, omdat zij volgens de beoordeling niet in staat zouden zijn om te werken en geen re-integratieverplichting hebben.

Wel blijkt dat een deel van de mensen het werk na verloop van tijd weer verliest. Het is nog onduidelijk of dit een blijvend patroon is of dat deelnemers later opnieuw werk vinden. Naarmate het experiment langer loopt, moet daar meer inzicht in komen.

De belangstelling voor ondersteuning blijft groot. Maandelijks melden zich ongeveer 120 mensen met een Wajong- of IVA-uitkering bij het UWV. Uit de evaluatie blijkt dat deelnemers gemotiveerd zijn en persoonlijke groei ervaren. Voor sommigen speelt ook de wens om hun inkomen te verhogen een rol.

Toekomst onzeker

Het experiment loopt nog tot 2028. Vooralsnog is er geen budget beschikbaar om de dienstverlening daarna voort te zetten of uit te breiden. Dit betekent dat het UWV na dit jaar geen nieuwe trajecten meer kan inkopen voor nieuwe deelnemers.

Minister Aartsen heeft aangegeven de positieve resultaten mee te nemen in gesprekken met het UWV, om te onderzoeken of deze vorm van ondersteuning in de toekomst structureel kan worden aangeboden.

Foto: Lidia Carreno Photography

About The Author