Fotostudio Carreno Peter Trompetter Only by Kamilla Kay Fotografie
7 mei 2026

Steeds meer ouderen slachtoffer op de fiets: daarom starten nu de Nationale Doortrapdagen

Ouderen fietsen samen tijdens Nationale Doortrapdagen in Nederland

Tijdens de Nationale Doortrapdagen krijgen ouderen door heel Nederland tips om veilig te blijven fietsen.

Nationale Doortrapdagen moeten ouderen langer veilig op de fiets houden

Van 18 tot en met 28 mei vinden in heel Nederland de Nationale Doortrapdagen plaats. Tijdens deze landelijke campagne worden ruim 100 activiteiten georganiseerd om ouderen bewust te maken van veilig fietsen. Dat is hard nodig, want het aantal verkeersslachtoffers onder oudere fietsers blijft stijgen.

Uit recente cijfers van het CBS blijkt dat in 2025 maar liefst 281 fietsers omkwamen in het verkeer. Dat zijn er 35 meer dan een jaar eerder. Vooral onder mannen boven de 70 jaar was de stijging opvallend groot.

Veilig fietsen tot je honderdste

Met het ouder worden veranderen ook de uitdagingen op de fiets. Veel senioren hebben bijvoorbeeld meer moeite met achterom kijken, balans houden of veilig op- en afstappen. Daarnaast wordt het verkeer steeds drukker en zorgen e-bikes en andere snelle vervoersmiddelen voor nieuwe situaties op het fietspad.

Om ouderen zo lang mogelijk veilig én zelfstandig te laten fietsen, werd in 2018 het landelijke programma Doortrappen gestart door het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat.

Tijdens de Nationale Doortrapdagen staan activiteiten centraal waarbij veiligheid, beweging en gezelligheid samenkomen.

100 activiteiten door heel Nederland

Tussen 18 en 28 mei kunnen ouderen deelnemen aan allerlei activiteiten verspreid door het land. Denk aan:

  • e-bike trainingen
  • fietsbingotochten
  • informatieve fietsdagen
  • gezamenlijke fietstochten
  • Doortrappenfestivals

Bij alle activiteiten krijgen deelnemers praktische tips over verkeersveiligheid en veilig fietsen op latere leeftijd. Daarnaast draait het ook om ontmoeting en gezelligheid met buurtgenoten.

Iedereen kan meedoen

Doortrappen is inmiddels actief in alle provincies en honderden gemeenten. Lokale organisaties, vrijwilligers en gemeenten zetten zich samen in om ouderen langer mobiel en veilig te houden.

Meer informatie en alle activiteiten zijn te vinden via:

Doortrappen.nl

Lees ook

About The Author